Вибійка (або набивка, димка) – це нанесення фарби на поверхню тканини шляхом друку дерев’яними дошками з різним орнаментом. Батьківщиною вибійки вважається Індія, що здавна славиться виробництвом бавовняних тканин та різноманітністю природних барвників. З Індії набивка поширилася до країн Азії , Африки та України.
Вибійчаний промисел часто був відхожим, тобто вироби виготовляли мандрівні майстри-вибійники, завдяки яким цей вид народної творчості поширився по всій території України ХІХ – ХХ ст.
Великого розповсюдження в цей період набули вибійчані рушники, для них була характерна голуба, синя, сіра, зелена, вохриста, теракотова, коричнева барви, але перевага віддавалася голубо-синьо-сірій гамі.
Варіанти торбин оздоблених вибійкою
Техніка виконання дуже проста. Потрібно взяти готову олійну художню фарбу та змішати з розчинником або акрилову фарбу для тканини та потрібні штампи. Нанести фарбу на дерев’яну форму ( штамп) та зробити відтиск на тканині, після того, як висохне, тканину потрібно пропрасувати з вивороту або через пергамент і випрати – от і все.